To find the cost per serving, the total weight of the item is converted into pounds and divided into the total cost to find the cost of one ounce.
Correct Answer:
Verified
Q6: To find the number of servings of
Q7: A product that is ready to be
Q8: Cutting a pie into 7 slices is
Q9: When ordering food for a specific number
Q10: _ is a term used in the
Q12: To ensure uniform servings or portions, the
Q13: A scoop is considered a method of
Q14: _ are used to serve and portion
Q15: Once it has been determined how much
Q16: How many servings can be obtained from
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents