Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Cornerstones of Managerial Accounting
Quiz 13: Short-Run Decision Making: Relevant Costing
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 141
Multiple Choice
Victor's Detailing customers would be willing to pay $57 per detail. The company requires a 40% profit on each job. The average job would cost $30. Victor's Detailing uses target-costing. What is the price they should quote a new customer?
Question 142
Essay
Junior Company currently buys 30,000 units of a part used to manufacture its product at $40 per unit. Recently the supplier informed Junior Company that a 20% increase will take effect next year. Junior has some additional space and could produce the units for the following per-unit costs (based on 30,000 units):
If the units are purchased from the supplier, $200,000 of fixed costs will continue to be incurred. In addition, the plant can be rented out for $20,000 per year if the parts are purchased externally. Required: Should Junior Company buy the part externally or make it internally?
Question 143
Essay
Sherpa Company manufactures tents and sleeping bags. Tents are priced at $80, have variable cost of $55, and direct fixed costs of $120,000. Sleeping bags are priced at $60, have variable cost of $35, and direct fixed costs of $66,000. Common fixed costs equal $200,000. Last year, the division sold 5,000 tents and 10,000 sleeping bags.
Question 144
Essay
Sherrell Washington owns a successful hole-in-the-wall bagel shop called Big Apple Bagels. Sherrell wants to expand the shop by leasing the space next door for $500 per month, and adding tables and chairs so that customers can dine in. She figures that the tables and chairs will cost $4,000 and that the bagel machine, that cost $3,500 five years ago, would have to be scrapped in favor of a larger machine costing $6,400. She thinks sales would increase by $4,000 per month. Variable costs are 50% of sales.
Question 145
Essay
Refer to Figure 13-10.
Question 146
Multiple Choice
Brorsen, Inc., has just designed a new product with a target cost of $64. Brorsen requires new product to have a profit of 20%. What is the target price for the new product?
Question 147
Multiple Choice
Fester Company was making a product for $60 and selling it for $80. A competitor began selling the same product for $68. If Fester is to meet the competition's price, and maintain the same amount of profit per unit, what is target cost?
Question 148
Multiple Choice
Welker Company is designing an all-in-one grill and cooler aimed at sports fans. The company believes that the product can be sold for $180; and it requires a 30% profit on new products. What is the target cost of the all-in-one grill and cooler?
Question 149
Essay
Salley Company makes pagers. Currently, Salley purchases 10,000 plastic housings per year from an outside company for $1 each. One of Salley's engineers suggested that the company make its plastic housings in-house. Estimated unit costs are as follows:
* Fixed overhead is $2,400 per year in equipment costs specifically traceable to the plastic housing line and $1,600 per year in general overhead costs to be allocated to this line
Question 150
Essay
Rippey Corporation manufactures a single product with the following unit costs for 5,000 units:
Recently, a company approached Rippey Corporation about buying 1,000 units for $225. Currently, the models are sold to dealers for $412.50. Rippey's capacity is sufficient to produce the extra 1,000 units. No additional selling expenses would be incurred on the special order. Required:
Question 151
Essay
Island Princess Pineapples purchases pineapples from area farmers and processes them into rings, juice, and skins. The cost of the pineapples is a joint cost, as is the initial processing in which the fruits are skinned, cored, and sliced into rings. At the split-off point, Island Princess sells the skins (for fertilizer). Juice and rings are processed further (further processing costs occurs for cooking and canning). Data for the three products follows:
Question 152
Essay
Veblen Company manufactures a variety of athletic shoes: basketball, running, and tennis. Sales of the tennis shoes have fallen off. Veblen is considering several options: 1) drop the tennis shoe line; 2) replace the tennis shoe line with golf shoes; 3) retool the tennis shoe line to make "Airtennies." Price and cost data are as follows:
If the tennis shoe line is dropped, the $50,000 fixed cost is totally avoidable.
Question 153
Multiple Choice
Teller Company has designed a caller ID machine with a large screen that can be seen easily from across the room. The Sales Department believes that this product can be sold for $30 each. Teller requires that all new products yield 15% profit. What is the target cost of the new product?
Question 154
Essay
Tapeo Company has always made its electronic components that go into their GPS systems in-house. Streeter Company has offered to supply these electronic components at a price of $38 each. Tapeo uses 18,000 units of these components each year. The cost per unit of this component is as follows:
Assume that 45% of Tapeo Company's fixed overhead would be eliminated if the electronic component was no longer produced in-house. Required: A. If Tapeo decided to purchase the electronic component from Streeter Company how much would its operating income increase or decrease? B. Should Tapeo continue to make the electronic component or buy it from Streeter Company?
Question 155
Essay
Kara Ring owns a successful flower shower called Always Blooming. Kara wants to expand the shop by leasing the space next door for $1,200 per month, and adding refrigerators to keep the flowers fresh and two checkout counters so the customers do not have to wait in long lines. She currently pays $1,000 per month for her current store space and has two refrigerators that cost her $6,000 each two years ago. She figures that the new refrigerators and counters will cost $25,000. She also has determined that the current cash register that initially cost her $1,000 two years ago and has been depreciated $250 each year would have to be replaced with two new cash registers costing $1,500 each. She thinks sales would increase by $10,000 per month. Variable costs are 40% of sales. Required:
Question 156
Essay
Refer to Figure 13-10. Upon hearing of the analysis of the cost of making the metallic ink in-house versus buying it from an outside supplier, Jim Webb, the production supervisor said "That's nuts! This ink is a real pain to make and $1.24 per ounce sounds like a bargain to me!" Based on Jim's feelings, Anna Ruiz (a new CMA in the accounting office) did an ABC analysis of ink production. She came up with the same direct materials, direct labor and variable overhead, as well as the following information on activities required by metallic ink production.
The metallic ink requires 300 purchase orders per year and 80 setups.
Question 157
Essay
Tyler Company has been approached by a new customer with an offer to purchase 6,000 units of its product KR200 at a price of $11 each. The existing sales would not be affected by this special order. Tyler normally produces 40,000 units but plans to produce and sell 30,000 in the coming year. The normal sales price is $18 per unit. Unit cost information is as follows:
If Tyler accepts the order, no fixed manufacturing activities will be affected because there is sufficient excess capacity.
Question 158
Multiple Choice
Victor's Detailing customers would be willing to pay $57 per detail. The company requires an 80% markup on each job. The average job would cost $30. Victor's Detailing uses markup pricing to set the price on each job. What is the price Victor should quote a new customer?
Question 159
Multiple Choice
Victor's Detailing customers would be willing to pay $57 per detail. The company requires a 40% profit on each job. The average job would cost $30. Victor's uses target costing. Victor's Detailing should: