Junior Company currently buys 30,000 units of a part used to manufacture its product at $40 per unit. Recently the supplier informed Junior Company that a 20% increase will take effect next year. Junior has some additional space and could produce the units for the following per-unit costs (based on 30,000 units):
If the units are purchased from the supplier, $200,000 of fixed costs will continue to be incurred. In addition, the plant can be rented out for $20,000 per year if the parts are purchased externally.
Required: Should Junior Company buy the part externally or make it internally?
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q106: Wilson Custom Cabinetry makes cabinets to order
Q127: Victor's Detailing customers would be willing to
Q130: Brorsen, Inc., has just designed a new
Q137: Refer to Figure 13-4. How many of
Q139: Refer to Figure 13-5. What is the
Q140: Refer to Figure 13-5. Now suppose that
Q143: Sherpa Company manufactures tents and sleeping bags.
Q144: Sherrell Washington owns a successful hole-in-the-wall bagel
Q145: Refer to Figure 13-10. Q147: Fester Company was making a product for
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents