Assume that the standard cost to make one unit of product includes 12 units of raw materials at a price of $2 per unit. In Aug, 17,000 units of raw materials were purchased for $50,800, and 12,300 units of raw materials were used to produce 1,000 units of finished product.
What is the materials quantity variance?
A) $ 600 (U)
B) $1,800 (U)
C) $ 600 (F)
D) $1,200 (U)
Correct Answer:
Verified
Q19: The approach toward management that considers the
Q20: Standard costs:
A) Indicate what it should cost
Q21: A flexible budget variance for a manufacturing
Q22: Budgets based on the actual level of
Q23: By using time and motion studies, it
Q25: Assume that the standard cost to make
Q26: The difference between an actual cost number
Q27: The objective of standard cost variance analysis
Q28: Which of the following descriptions best defines
Q29: Which of these factors is not a
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents