Which is a better buy, a four ounce package of cookies for $1.68 or a six ounce package of cookies for $2.38?
A) The four ounce package is a better buy.
B) The six ounce package is a better buy.
Correct Answer:
Verified
Q43: The floor of a rectangular room
Q44: Find the unit price (in dollars per
Q45: Solve the proportion
Q46: A tractor uses 6 gallons of diesel
Q47: Approximately 12% of the students enrolled at
Q49: Use cross-multiplication to solve the equation
Q50: Find the unit price (in dollars per
Q51: A customer gave a taxi driver $24
Q52: An item at a tourist shop sells
Q53: If a product has a cost of
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents