Find the unit price (in dollars per ounce) if a 15-ounce can of pineapple costs $3.45.
A) $0.30 per ounce
B) $0.28 per ounce
C) $0.25 per ounce
D) $0.23 per ounce
E) $0.26 per ounce
Correct Answer:
Verified
Q45: Solve the proportion
Q46: A tractor uses 6 gallons of diesel
Q47: Approximately 12% of the students enrolled at
Q48: Which is a better buy, a four
Q49: Use cross-multiplication to solve the equation
Q51: A customer gave a taxi driver $24
Q52: An item at a tourist shop sells
Q53: If a product has a cost of
Q54: If a product has a cost of
Q55: Solve for the length of x
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents