Find the unit cost to three decimal places. A bottle of shampoo costs $6.49 for 12 oz.
A) $0.542 per oz
B) $0.541 per oz
C) $0.543 per oz
D) $0.540 per oz
Correct Answer:
Verified
Q81: Write the rate as a unit rate
Q82: A stock closed at $12.80 on Monday.
Q83: Simplify by collecting the like terms. Then
Q84: Write the phrase as an algebraic expression.
Q85: Is x = -1 a solution to
Q87: Convert the metric units of length using
Q88: Write the phrase as an algebraic expression.
The
Q89: Write the rate as a unit rate
Q90: If Kate bought a sofa for $780
Q91: Solve the inequality. Write your answer in
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents