Write the rate as a unit rate rounded to the nearest hundredth. Ceramic tiles sell for $12.74 for a box of 12 tiles. Find the price per tile.
A) $1.06 per tile
B) $0.96 per tile
C) $1.16 per tile
D) $1.26 per tile
Correct Answer:
Verified
Q84: Write the phrase as an algebraic expression.
Q85: Is x = -1 a solution to
Q86: Find the unit cost to three decimal
Q87: Convert the metric units of length using
Q88: Write the phrase as an algebraic expression.
The
Q90: If Kate bought a sofa for $780
Q91: Solve the inequality. Write your answer in
Q92: Solve the inequality. Write your answer in
Q93: Solve the inequality. Write your answer in
Q94: Evaluate the expression for the given values
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents