Rowing Company has developed the following standards for one of its products: Direct materials: 7 pounds × $8 per pound
Direct labor: 2 hours × $12.50 per hour
Variable manufacturing overhead: 2.5 hours × $7 per hour
The following activity occurred during the month of March:
Materials purchased: 5,000 pounds costing $42,500
Materials used: 3,600 pounds
Units produced: 500 units
Direct labor: 1,150 hours at $11.80/hour
Actual variable manufacturing overhead: $7,500
The company records materials price variances at the time of purchase.
The variable standard cost per unit is
A) $81.00
B) $91.00
C) $98.50
D) $42.50
Correct Answer:
Verified
Q42: Montana Company uses a standard costing system.
Q44: During September, 12,000 pounds of materials were
Q46: Which of the following equations measures the
Q47: During November, 10,000 units were produced. The
Q49: During January, 7,175 direct labor hours were
Q50: Malkovich Company uses a standard costing system.
Q51: Montana Company uses a standard costing system.
Q52: Which of the following equations measures the
Q58: Price/rate variances focus on the differences between
A)actual
Q60: Which of the following equations measures a
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents