Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Fundamentals of Cost Accounting
Quiz 5: Cost Estimation
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 101
Essay
Woodman Products,Inc. ,has found that new products follow a learning curve.The first two units have been completed with the following results:
Units Procuced
Marginal Labor Time
1
112.50
2
90.00
\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Units Procuced } & \text { Marginal Labor Time } \\\hline 1 & 112.50 \\\hline 2 & 90.00 \\\hline\end{array}
Units Procuced
1
2
Marginal Labor Time
112.50
90.00
Required: (a. )How much time will be needed to complete the 4
th
unit? (b. )How much time will be needed to complete the 8
th
unit? (c. )How much time will be needed to complete the 16
th
unit?
Question 102
Essay
Explain the difference between the engineering method of cost estimation and the account analysis method.
Question 103
Essay
Markham,Inc.has received a contract for 8 units of a new product.The contract is a cost-plus contract,with the total to be received equal to the total labor cost + 30%.Markham found that the first unit of a new product required 90 hours to complete.The second unit was completed using only 76.5 hours.Markham believes that the rate of learning that was observed will continue for all 8 units of the contract.The labor wage paid is $40/hour.The following factors are available for various rates of learning: 80% learning,b = -.3219;85%,b = -.2345;90%,b = -.1520;95%,b = -.0740. Required: (a. )What will the total labor cost be for the contract? (b. )What will be the total fee for the contract?
Question 104
Essay
New Venture,Inc.has received a contract for 8 units of a new product.The contract is a cost-plus contract,with the total to be received equal to the total labor cost + 20%.New Venture found that the first unit of a new product required 120 hours to complete.The second unit was completed using only 114 hours.New Venture believes that the rate of learning that was observed will continue for all 8 units of the contract.The labor wage paid is $25/hour.The following factors are available for various rates of learning: 80% learning,b = -.3219;85%,b = -.2345;90%,b = -.1520;95%,b = -.0740.Required: (a. )What will the total labor cost be for the contract? (b. )What will the total fee be for the contract?
Question 105
Essay
Yates Corp.wants to develop a cost equation for its administrative costs.The controller believes the appropriate cost driver is units produced.Last year's data are presented below:
Month
Units
produced
Aoministrative
Costs
January
32
,
500
$
24
,
288
February
37
,
700
27
,
720
March
24
,
700
17
,
820
April
40
,
300
30
,
360
May
49
,
400
37
,
290
June
42
,
900
29
,
040
July
53
,
300
32
,
670
August
45
,
500
30
,
030
September
26
,
000
20
,
460
October
48
,
100
34
,
320
November
61
,
100
40
,
920
December
54
,
600
36
,
630
Total
516
,
100
$
361
,
548
Average
43
,
008
$
30
,
129
\begin{array} { | l | r | r | } \hline \text { Month } & \begin{array} { r } \text { Units } \\\text { produced }\end{array} & \begin{array} { r } \text { Aoministrative } \\\text { Costs }\end{array} \\\hline \text { January } & 32,500 & \$ 24,288 \\\hline \text { February } & 37,700 & 27,720 \\\hline \text { March } & 24,700 & 17,820 \\\hline \text { April } & 40,300 & 30,360 \\\hline \text { May } & 49,400 & 37,290 \\\hline \text { June } & 42,900 & 29,040 \\\hline \text { July } & 53,300 & 32,670 \\\hline \text { August } & 45,500 & 30,030 \\\hline \text { September } & 26,000 & 20,460 \\\hline \text { October } & 48,100 & 34,320 \\\hline \text { November } & 61,100 & 40,920 \\\hline \text { December } & 54,600 & 36,630 \\\hline \text { Total } & 516,100 & \$ 361,548 \\\hline \text { Average } & 43,008 & \$ 30,129 \\\hline\end{array}
Month
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
Total
Average
Units
produced
32
,
500
37
,
700
24
,
700
40
,
300
49
,
400
42
,
900
53
,
300
45
,
500
26
,
000
48
,
100
61
,
100
54
,
600
516
,
100
43
,
008
Aoministrative
Costs
$24
,
288
27
,
720
17
,
820
30
,
360
37
,
290
29
,
040
32
,
670
30
,
030
20
,
460
34
,
320
40
,
920
36
,
630
$361
,
548
$30
,
129
Required: (a. )What is the equation for administrative costs using the high-low method? (b. )Prepare an estimate of administrative costs for a month when 30,000 units are produced.
Question 106
Essay
Clough Company is interested in establishing the relationship between utility costs and machine hours.Data have been collected and a regression analysis prepared using Excel.The monthly data and the regression output follow:
Month
Machine
Electricity
Hours
Costs
January
3
,
250
22
,
080
February
3
,
770
25
,
200
March
2
,
470
16
,
200
April
4
,
030
27
,
600
May
4
,
940
33
,
900
June
4
,
290
26
,
400
July
5
,
330
29
,
700
August
4
,
560
27
,
300
September
2
,
600
18
,
600
October
4
,
810
31
,
200
Nowember
6
,
110
37
,
200
December
5
,
460
33
,
300
\begin{array}{|l|r|r|}\hline \text { Month } & \text { Machine } & \text { Electricity } \\& \text { Hours } & \text { Costs } \\\hline \text { January } & 3,250 & 22,080 \\\hline \text { February } & 3,770 & 25,200 \\\hline \text { March } & 2,470 & 16,200 \\\hline \text { April } & 4,030 & 27,600 \\\hline \text { May } & 4,940 & 33,900 \\\hline \text { June } & 4,290 & 26,400 \\\hline \text { July } & 5,330 & 29,700 \\\hline \text { August } & 4,560 & 27,300 \\\hline \text { September } & 2,600 & 18,600 \\\hline \text { October } & 4,810 & 31,200 \\\hline \text { Nowember } & 6,110 & 37,200 \\\hline \text { December } & 5,460 & 33,300 \\\hline\end{array}
Month
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
Nowember
December
Machine
Hours
3
,
250
3
,
770
2
,
470
4
,
030
4
,
940
4
,
290
5
,
330
4
,
560
2
,
600
4
,
810
6
,
110
5
,
460
Electricity
Costs
22
,
080
25
,
200
16
,
200
27
,
600
33
,
900
26
,
400
29
,
700
27
,
300
18
,
600
31
,
200
37
,
200
33
,
300
Required: (a. )What is the equation for utility costs using the regression analysis? (b. )Does the variable "machine hours" have statistical significance? Explain.(c. )Prepare an estimate of utility costs for a month when 3,000 machine hours are worked.
Question 107
Essay
Barnard Enterprises had an average cost of $8.60 during a month when 75,000 units were produced.When production was 125,000 units several months later,the average cost dropped to $6.98.Required: (a. )Determine the fixed and variable portions of production costs.(b. )What will unit cost be when production equals 110,000 units?
Question 108
Essay
Describe the engineering method of cost estimation.Provide two advantages and two disadvantages associated with the engineering approach to cost estimation.
Question 109
Essay
Doran Products had costs of $950,000 when sales equaled 55,000 units.When sales increased to 85,000 units,total costs increased to $1,400,000.The selling price is $21 per unit.Required: (a. )Determine the fixed and variable portions of costs.(b. )Prepare a contribution margin income statement for a month with sales of 70,000 units.
Question 110
Essay
Market Products,Inc. ,has found that new products follow a learning curve.The first two units have been completed with the following results:
Units Procuced
Marginal Labor Time
1
250.00
2
225.00
\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Units Procuced } & \text { Marginal Labor Time } \\\hline 1 & 250.00 \\\hline 2 & 225.00 \\\hline\end{array}
Units Procuced
1
2
Marginal Labor Time
250.00
225.00
Required: (a. )How much time will be needed to complete the 4
th
unit? (b. )How much time will be needed to complete the 8
th
unit? (c. )How much time will be needed to complete the 16
th
unit?
Question 111
Essay
The Wonder Drug Company's total overhead costs at various levels of activity are presented below:
Month
Direct Labor
Total Overhead
September
15
,
000
$
472
,
000
October
12
,
000
409
,
400
Nowember
18
,
000
542
,
000
December
21
,
000
604
,
700
\begin{array} { | l | r | r | } \hline \text { Month } & \text { Direct Labor } & \text { Total Overhead } \\\hline \text { September } & 15,000 & \$ 472,000 \\\hline \text { October } & 12,000 & 409,400 \\\hline \text { Nowember } & 18,000 & 542,000 \\\hline \text { December } & 21,000 & 604,700 \\\hline\end{array}
Month
September
October
Nowember
December
Direct Labor
15
,
000
12
,
000
18
,
000
21
,
000
Total Overhead
$472
,
000
409
,
400
542
,
000
604
,
700
Assume that the overhead costs above consist of indirect labor,scheduling salaries,and maintenance.The breakdown of these costs for the month of November is as follows:
Indirect labor
(
V
)
$
219
,
600
Maintenance
(
M
)
197
,
400
Scheduling Salaries (F)
125
,
000
$
542
,
000
\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Indirect labor } ( V ) & \$ 219,600 \\\hline \text { Maintenance } ( M ) & 197,400 \\\hline \text { Scheduling Salaries (F) } & 125,000 \\\hline & \$ 542,000 \\\hline\end{array}
Indirect labor
(
V
)
Maintenance
(
M
)
Scheduling Salaries (F)
$219
,
600
197
,
400
125
,
000
$542
,
000
Required: (a. )Using the high-low method,determine the cost formula for maintenance.(b. )Express the company's total overhead costs in linear equation form.
Question 112
Essay
The Norcross Company has traditionally estimated manufacturing overhead costs using production volume.Some of the production managers believe that the number of setups may also have an impact on monthly manufacturing overhead costs.In order to investigate this possibility,the company collected information on its monthly manufacturing overhead costs,production in units,and number of setups for 2016.
Month
Production
(Units)
Manufacturing
Overhead Cost
Number of Setups
1
50
,
000
$
800
,
100
17
2
65
,
000
752
,
500
16
3
40
,
000
795
,
100
21
4
55
,
000
822
,
750
16
5
30
,
000
771
,
225
21
6
25
,
000
706
,
200
15
7
60
,
000
843
,
000
19
8
80
,
000
935
,
200
22
9
77
,
000
901
,
750
20
10
43
,
000
786
,
400
17
11
50
,
000
819
,
600
19
12
70
,
000
880
,
900
21
\begin{array} { | c | r | r | c | } \hline \text { Month } & \begin{array} { r } \text { Production } \\\text { (Units) }\end{array} & \begin{array} { r } \text { Manufacturing } \\\text { Overhead Cost }\end{array} & \text { Number of Setups } \\\hline 1 & 50,000 & \$ 800,100 & 17 \\\hline 2 & 65,000 & 752,500 & 16 \\\hline 3 & 40,000 & 795,100 & 21 \\\hline 4 & 55,000 & 822,750 & 16 \\\hline 5 & 30,000 & 771,225 & 21 \\\hline 6 & 25,000 & 706,200 & 15 \\\hline 7 & 60,000 & 843,000 & 19 \\\hline 8 & 80,000 & 935,200 & 22 \\\hline 9 & 77,000 & 901,750 & 20 \\\hline 10 & 43,000 & 786,400 & 17 \\\hline 11 & 50,000 & 819,600 & 19 \\\hline 12 & 70,000 & 880,900 & 21 \\\hline\end{array}
Month
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Production
(Units)
50
,
000
65
,
000
40
,
000
55
,
000
30
,
000
25
,
000
60
,
000
80
,
000
77
,
000
43
,
000
50
,
000
70
,
000
Manufacturing
Overhead Cost
$800
,
100
752
,
500
795
,
100
822
,
750
771
,
225
706
,
200
843
,
000
935
,
200
901
,
750
786
,
400
819
,
600
880
,
900
Number of Setups
17
16
21
16
21
15
19
22
20
17
19
21
Regression analysis results of the information presented above are as follows: Ordinary regression: Equation: $650,398 + $3.1061 × units r-square: .707 Multiple regression: Equation: $464,481 + $2.5356 × units + $11,631.6048 × number of set ups r-square: .867 Required: (a. )Use the results from the ordinary regression and estimate next month's manufacturing overhead costs,assuming the company is planning to produce 75,000 units.(final answer should be rounded to the nearest whole dollar) (b. )Use the results from the multiple regression and estimate the next month's manufacturing costs,assuming the company is planning to produce 75,000 units with 18 set ups.(final answer should be rounded to the nearest whole dollar) (c. )Comment on which regression seems to be more appropriate under these circumstances.What additional information would you like to see? Be specific.
Question 113
Essay
The Ornate Company produces a single product and has total costs ranging from $321,875 (at 20,000 units)to $966,875 (at 80,000 units).Sales volume in 2016 was 32,000,and operating income was $45,125.Ornate's product is highly specialized;therefore,no units are kept in inventory. Required: (a. )Determine the cost equation for Ornate's costs. (b. )Prepare a contribution margin income statement for 2016 including separate columns for total dollars,per unit dollars,and percentages. (c. )Determine the break-even point (in units and in dollars).
Question 114
Essay
Iowa Enterprises had an average cost of $10.75 during a month when 50,000 units were produced.When production doubled several months later,the average cost dropped to $8.25.Required: (a. )Determine the fixed and variable portions of production costs.(b. )What will unit cost be when production equals 80,000 units?
Question 115
Essay
The Feline Company has been having some difficulties estimating its manufacturing overhead costs.In the past,manufacturing overhead costs have been related to production levels.However,some production managers have indicated that the size of their production lots might also be having an impact on the amount of their monthly manufacturing overhead costs.In order to investigate this possibility,the company collected information on its monthly manufacturing overhead costs,production in units,and average production lot size for 2016.
Month
Production
(Units)
Manufacturing
Ovenead Cost
Average Monthly
Production Lot Size
1
75
,
000
$
925
,
800
20
2
90
,
000
843
,
875
19
3
65
,
000
910
,
125
24
4
80
,
000
946
,
000
19
5
55
,
000
879
,
000
24
6
50
,
000
825
,
000
18
7
85
,
000
960
,
000
22
8
105
,
000
1
,
053
,
500
25
9
102
,
000
1
,
020
,
000
23
10
68
,
000
905
,
000
20
11
75
,
000
938
,
000
22
12
95
,
000
995
,
000
24
\begin{array} { | c | r | r | c | } \hline \text { Month } & \begin{array} { r } \text { Production } \\\text { (Units) }\end{array} & \begin{array} { r } \text { Manufacturing } \\\text { Ovenead Cost }\end{array} & \begin{array} { c } \text { Average Monthly } \\\text { Production Lot Size }\end{array} \\\hline 1 & 75,000 & \$ 925,800 & 20 \\\hline 2 & 90,000 & 843,875 & 19 \\\hline 3 & 65,000 & 910,125 & 24 \\\hline 4 & 80,000 & 946,000 & 19 \\\hline 5 & 55,000 & 879,000 & 24 \\\hline 6 & 50,000 & 825,000 & 18 \\\hline 7 & 85,000 & 960,000 & 22 \\\hline 8 & 105,000 & 1,053,500 & 25 \\\hline 9 & 102,000 & 1,020,000 & 23 \\\hline 10 & 68,000 & 905,000 & 20 \\\hline 11 & 75,000 & 938,000 & 22 \\\hline 12 & 95,000 & 995,000 & 24 \\\hline\end{array}
Month
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Production
(Units)
75
,
000
90
,
000
65
,
000
80
,
000
55
,
000
50
,
000
85
,
000
105
,
000
102
,
000
68
,
000
75
,
000
95
,
000
Manufacturing
Ovenead Cost
$925
,
800
843
,
875
910
,
125
946
,
000
879
,
000
825
,
000
960
,
000
1
,
053
,
500
1
,
020
,
000
905
,
000
938
,
000
995
,
000
Average Monthly
Production Lot Size
20
19
24
19
24
18
22
25
23
20
22
24
Regression analysis results of the information presented above are as follows: Ordinary regression:
Equation:
$
691
,
741
+
$
3.0692
×
units
r-square:
.
628
\begin{array} { | l | l | } \hline \text { Equation: } & \$ 691,741 + \$ 3.0692 \times \text { units } \\\hline \text { r-square: } & .628 \\\hline\end{array}
Equation:
r-square:
$691
,
741
+
$3.0692
×
units
.628
Multiple regression:
Equation:
$
482
,
172
+
$
2.4918
×
units
+
$
11
,
770.939
×
lot size
r-square:
.
777
\begin{array} { | l | l | } \hline \text { Equation: } & \$482,172 + \$2.4918 \times \text { units } +\$11,770.939 \times \text {lot size} \\\hline \text { r-square: } & .777 \\\hline\end{array}
Equation:
r-square:
$482
,
172
+
$2.4918
×
units
+
$11
,
770.939
×
lot size
.777
Required: (a. )Use the results from the ordinary regression and estimate next month's manufacturing overhead costs,assuming the company is planning to produce 92,000 units.(final answer should be rounded to the nearest whole dollar) (b. )Use the results from the multiple regression and estimate the next month's manufacturing costs,assuming the company is planning to produce 92,000 units with an average lot size of 21.(final answer should be rounded to the nearest whole dollar) (c. )Comment on which regression seems to be more appropriate under these circumstances.What additional information would you like to see? Be specific.
Question 116
Essay
Yates Corp.wants to develop a cost equation for its administrative costs.The controller believes the appropriate cost driver is units produced.Last year's data are presented below:
Month
Units
produced
Acministrative
Costs
January
32
,
500
$
24
,
288
February
37
,
700
27
,
720
March
24
,
700
17
,
820
April
40
,
300
30
,
360
May
49
,
400
37
,
290
June
42
,
900
29
,
040
Juby
53
,
300
32
,
670
August
45
,
500
30
,
030
September
26
,
000
20
,
460
October
48
,
100
34
,
320
November
61
,
100
40
,
920
December
54
,
600
36
,
630
\begin{array} { | l | r | r | } \hline \text { Month } & \begin{array} { r } \text { Units } \\\text { produced }\end{array} & \begin{array} { r } \text { Acministrative } \\\text { Costs }\end{array} \\\hline \text { January } & 32,500 & \$ 24,288 \\\hline \text { February } & 37,700 & 27,720 \\\hline \text { March } & 24,700 & 17,820 \\\hline \text { April } & 40,300 & 30,360 \\\hline \text { May } & 49,400 & 37,290 \\\hline \text { June } & 42,900 & 29,040 \\\hline \text { Juby } & 53,300 & 32,670 \\\hline \text { August } & 45,500 & 30,030 \\\hline \text { September } & 26,000 & 20,460 \\\hline \text { October } & 48,100 & 34,320 \\\hline \text { November } & 61,100 & 40,920 \\\hline \text { December } & 54,600 & 36,630 \\\hline\end{array}
Month
January
February
March
April
May
June
Juby
August
September
October
November
December
Units
produced
32
,
500
37
,
700
24
,
700
40
,
300
49
,
400
42
,
900
53
,
300
45
,
500
26
,
000
48
,
100
61
,
100
54
,
600
Acministrative
Costs
$24
,
288
27
,
720
17
,
820
30
,
360
37
,
290
29
,
040
32
,
670
30
,
030
20
,
460
34
,
320
40
,
920
36
,
630
Required: (a. )What is the equation for administrative costs using the regression analysis? (b. )Does the variable "units produced" have statistical significance? Explain.(c. )Prepare an estimate of administrative costs for a month when 30,000 units are produced.
Question 117
Essay
When using past data to predict a cost that has fixed and variable components,it is possible to have an equation with a negative intercept.Does this mean that at a zero production level,the company will make money on its fixed costs? Explain.