Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Financial and Managerial Accounting Study Set 4
Quiz 24: Differential Analysis and Product Pricing
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 1
True/False
Eliminating a product or segment may have the long-term effect of reducing fixed costs.
Question 2
True/False
Hill Co. can further process Product O to produce Product P. Product O is currently selling for $60 per pound and costs $42 per pound to produce. Product P would sell for $82 per pound and would require an additional cost of $13 per pound to produce. The differential cost of producing Product P is $55 per pound.
Question 3
True/False
In deciding whether to accept business at a special price, the short-run price should be set high enough to cover all variable costs and expenses.
Question 4
True/False
Hill Co. can further process Product O to produce Product P. Product O is currently selling for $60 per pound and costs $42 per pound to produce. Product P would sell for $82 per pound and would require an additional cost of $13 per pound to produce. The differential revenue of producing Product P is $22 per pound.
Question 5
True/False
If the total unit cost of manufacturing Product Y is currently $36 and the total unit cost after modifying the style is estimated to be $48, the differential cost for this situation is $48.
Question 6
True/False
A cost that will not be affected by later decisions is termed an opportunity cost.
Question 7
True/False
Differential analysis can aid management in making decisions on a variety of alternatives, including whether to discontinue an unprofitable segment and whether to replace usable plant assets.
Question 8
True/False
If the total unit cost of manufacturing Product Y is currently $36 and the total unit cost after modifying the style is estimated to be $48, the differential cost for this situation is $12.
Question 9
True/False
Hill Co. can further process Product O to produce Product P. Product O is currently selling for $60 per pound and costs $42 per pound to produce. Product P would sell for $82 per pound and would require an additional cost of $13 per pound to produce. The differential revenue of producing Product P is $82 per pound.
Question 10
True/False
The costs of initially producing an intermediate product should be considered in deciding whether to further process a product, even though the costs will not change, regardless of the decision.
Question 11
True/False
Manufacturers must conform to the Robinson-Patman Act which prohibits price discrimination within the United States unless differences in prices can be justified by different costs of serving different customers.