Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Financial and Managerial Accounting
Quiz 21: Variable Costing
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 41
Multiple Choice
In its first year of business,Talula,Inc.produced and sold 600 units.If Talula uses variable costing,________.
Question 42
Multiple Choice
Which of the following is NOT a product cost under variable costing?
Question 43
Essay
Amarantha Corp.has provided the following data for the current year.
Units produced
2
,
500
units
Sales price
$
200
per unit
Direct materials
$
75
per unit
Direct labor
$
65
per unit
Variable manufacturing overhead
$
25
per unit
Fixed manufacturing overhead
$
225
,
000
per year
Variable selling and administrative costs
$
30
per unit
Fixed selling and administrative costs
$
150
,
000
per year
\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Units produced } & 2,500 \text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 200 \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 75 \text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 65 \text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 25 \text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 225,000 \text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administrative costs } & \$ 30 \text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administrative costs } & \$ 150,000 \text { per year } \\\hline\end{array}
Units produced
Sales price
Direct materials
Direct labor
Variable manufacturing overhead
Fixed manufacturing overhead
Variable selling and administrative costs
Fixed selling and administrative costs
2
,
500
units
$200
per unit
$75
per unit
$65
per unit
$25
per unit
$225
,
000
per year
$30
per unit
$150
,
000
per year
Calculate the unit product cost using absorption costing and variable costing.
Question 44
Multiple Choice
Last year,Adara Company produced 5000 units and sold 3000 units.The company had no beginning inventory.They incurred the following costs:
Direct materials per unit
$
13
Direct labor per unit
$
7
Variable overhead per unit
$
4
Total fixed manufacturing
overhead
$
20
,
00
Total selling and administrative
$
70
,
00
\begin{array}{|c|c|}\hline \text { Direct materials per unit } & \$ 13 \\\hline \text { Direct labor per unit } & \$ 7 \\\hline \text { Variable overhead per unit } & \$ 4 \\\hline \begin{array}{l}\text { Total fixed manufacturing } \\\text { overhead }\end{array} & \$ 20,00 \\\hline \text { Total selling and administrative } & \$ 70,00 \\\hline\end{array}
Direct materials per unit
Direct labor per unit
Variable overhead per unit
Total fixed manufacturing
overhead
Total selling and administrative
$13
$7
$4
$20
,
00
$70
,
00
Adara's product cost per unit under absorption costing is
Question 45
Multiple Choice
Unit product cost calculations using absorption costing do NOT include ________.
Question 46
Multiple Choice
When there are no beginning or ending balances in Finished Goods Inventory,variable and absorption costing will result in ________.
Question 47
Multiple Choice
Sequoyah,Inc.reports the following information:
Units produced
540
units
Units sold
540
units
Sales price
$
160
per unit
Direct materials
$
30
per unit
Direct labor
$
15
per unit
Variable manufacturing overhead
$
10
per unit
Fixed manufacturing overhead
$
20
,
000
per year
Variable selling and administrative costs
$
5
per unit
Fixed selling and administrative costs
$
10
,
000
per year
\begin{array}{|l|r|l|}\hline \text { Units produced } & 540 &\text { units } \\\hline \text { Units sold } & 540 &\text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 160 &\text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$30&\text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 15 &\text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$10&\text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 20,000 &\text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administrative costs } & \$ 5 &\text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administrative costs } & \$ 10,000 & \text { per year }\\\hline\end{array}
Units produced
Units sold
Sales price
Direct materials
Direct labor
Variable manufacturing overhead
Fixed manufacturing overhead
Variable selling and administrative costs
Fixed selling and administrative costs
540
540
$160
$30
$15
$10
$20
,
000
$5
$10
,
000
units
units
per unit
per unit
per unit
per unit
per year
per unit
per year
What is the unit product cost using variable costing?
Question 48
Multiple Choice
Last year,Adara Company produced 11,000 units and sold 9000 units.The company had no beginning inventory.They incurred the following costs:
Direct materials per unit
$
18
Direct labor per unit
$
15
Variable overhead per unit
$
7
Total fixed manufacturing
$
55
,
000
overhead
Total selling and administrative
$
80
,
000
\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Direct materials per unit } & \$ 18 \\\hline \text { Direct labor per unit } & \$ 15 \\\hline \text { Variable overhead per unit } & \$ 7 \\\hline \text { Total fixed manufacturing } & \$ 55,000 \\\text { overhead } & \\\hline \text { Total selling and administrative } &\$ 80,000 \\\hline \end{array}
Direct materials per unit
Direct labor per unit
Variable overhead per unit
Total fixed manufacturing
overhead
Total selling and administrative
$18
$15
$7
$55
,
000
$80
,
000
Adara's product cost per unit under variable costing is
Question 49
True/False
When all units produced are sold,there is no difference in operating income between absorption costing and variable costing.
Question 50
True/False
In variable costing,the balance of ending Finished Goods Inventory includes fixed manufacturing overhead.
Question 51
Multiple Choice
Petra,Inc.has collected the following data.(There are no beginning inventories.) :
Units produced
480
units
Units sold
480
units
Sales price
$
210
per unit
Direct materials
$
40
per unit
Direct labor
$
35
per unit
Variable manufacturing overhead
$
30
per unit
Fixed manufacturing overhead
$
11
,
000
per year
Variable selling and administrative costs
$
10
per unit
Fixed selling and administrative costs
$
10
,
000
per year
\begin{array}{|l|r|l|}\hline \text { Units produced } & 480 &\text { units } \\\hline \text { Units sold } & 480 &\text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 210 &\text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 40 &\text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 35 &\text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$30& \text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 11,000 &\text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administrative costs } & \$10&\text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administrative costs } & \$ 10,000&\text { per year }\\\hline\end{array}
Units produced
Units sold
Sales price
Direct materials
Direct labor
Variable manufacturing overhead
Fixed manufacturing overhead
Variable selling and administrative costs
Fixed selling and administrative costs
480
480
$210
$40
$35
$30
$11
,
000
$10
$10
,
000
units
units
per unit
per unit
per unit
per unit
per year
per unit
per year
What is the operating income using absorption costing? (Round any intermediate calculations to the nearest cent,and your final answer to the nearest dollar.)
Question 52
True/False
When all the units produced are sold,the operating income calculated under absorption costing is higher when compared to the operating income calculated under variable costing.Assume that there is no beginning Finished Goods Inventory.