Getting to school for your 8 a.m. class doesn't leave much time for breakfast, and you are quite hungry by the time class ends. It is a long walk to the cafeteria, the lines are long once you get there, and you find yourself having to decide between having breakfast and getting to your next class on time. Many of your friends have expressed the same problem. The administration has agreed to let you set up a table just outside the building where you will sell various snacks for $1 each. You have agreed to pay the administration $400 per month and salaries to your friends to run the business will be another $400 per month. It will cost you 60 cents each to buy the pre-packaged snacks. You believe you can sell 2,500 snack packs per month.
a. What are the total fixed costs per month?
b. What are the total variable costs per month?
c. What is the fixed cost per snack pack?
d. What is the variable cost per snack pack?
e. What is the average cost per snack pack?
f. What is the average profit margin per snack pack?
g. Based on your analysis, should you start the snack pack business?
Correct Answer:
Verified
b. $1,500 (60 cent...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q308: An example of a fixed cost would
Q309: Which of the following costs would be
Q310: On the line in front of each
Q311: Harper Inc. has fixed costs of $600,000
Q312: Harper Inc. has fixed costs of $600,000
Q313: How do fixed costs react in total
Q314: Sydney's Barbecue reported the following information:
Q315: Marginal cost is essentially variable cost because
Q316: Harper Inc. has fixed costs of $600,000
Q317: All of the following are considered variable
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents