Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Fundamental Managerial Accounting Concepts
Quiz 8: Performance Evaluation
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Question 21
Multiple Choice
The Russell Company provides the following standard cost data per unit of product:
Direct material ( 3 gallons @$ 6 per gallon)
$ 18.00
Direct labor ( 2 hours @ $ 10 per hour)
$ 20.00
\begin{array}{ll} \text {Direct material ( 3 gallons @\$ 6 per gallon) } & \text { \$ 18.00 } \\ \text {Direct labor ( 2 hours @ \$ 10 per hour) } & \text { \$ 20.00 } \end{array}
Direct material ( 3 gallons @$ 6 per gallon)
Direct labor ( 2 hours @ $ 10 per hour)
$ 18.00
$ 20.00
During the period,the company produced and sold 22,000 units incurring the following costs:
Direct material
68,000 gallons@ $ 5.90 per gallon
Direct labor
45,500 hours @ $ 9.75 per hour
\begin{array}{ll} \text {Direct material } & \text { 68,000 gallons@ \$ 5.90 per gallon } \\ \text {Direct labor } & \text {45,500 hours @ \$ 9.75 per hour } \end{array}
Direct material
Direct labor
68,000 gallons@ $ 5.90 per gallon
45,500 hours @ $ 9.75 per hour
The direct material price variance was:
Question 22
Multiple Choice
Which of the following is not an advantage of using a standard cost system?
Question 23
Multiple Choice
Which of the following equations can be used to compute the total materials variance? (A = Actual;S = Standard;Q = Quantity;P = Price)
Question 24
Multiple Choice
Standard cost systems facilitate the management practice known as:
Question 25
Multiple Choice
Shia Company makes a product that is expected to require 2 hours of labor per unit of product.The standard cost of labor is $5.20.Shia actually used 2.1 hours of labor per unit of product.The actual cost of labor was $5.30 per hour.Shia made 1,000 units of product during the period.Based on this information alone,the labor price variance is:
Question 26
Multiple Choice
Which of the following factors should be considered in establishing standards for use with a standard costing system?
Question 27
Multiple Choice
The Russell Company provides the following standard cost data per unit of product:
Direct material ( 3 gallons @ $ 6 per gallon)
$
18.00
Direct labor ( 2 hours @ $ 10 per hour)
$
20.00
\begin{array}{ll } \text {Direct material ( 3 gallons @ \$ 6 per gallon) } & \$ 18.00 \\ \text { Direct labor ( 2 hours @ \$ 10 per hour) } &\$ 20.00 \end{array}
Direct material ( 3 gallons @ $ 6 per gallon)
Direct labor ( 2 hours @ $ 10 per hour)
$18.00
$20.00
During the period,the company produced and sold 22,000 units incurring the following costs:
Direct material
68,000 gallons @ $ 5.90 per gallon
Direct labor
45,500 hours @ $ 9.75 per hour
\begin{array}{ll} \text {Direct material } & \text { 68,000 gallons @ \$ 5.90 per gallon } \\ \text { Direct labor } & \text { 45,500 hours @ \$ 9.75 per hour } \end{array}
Direct material
Direct labor
68,000 gallons @ $ 5.90 per gallon
45,500 hours @ $ 9.75 per hour
The direct material usage variance was:
Question 28
Multiple Choice
The resources used in the manufacturing process are frequently called:
Question 29
Multiple Choice
The Boyle Company estimated that April sales would be 150,000 units with an average selling price of $6.00.Actual sales for April were 149,000 units and average selling price was $6.12. The sales revenue flexible budget variance was:
Question 30
Multiple Choice
White Company budgeted for $200,000 of fixed overhead cost and volume of 40,000 units.During the year,the company produced and sold 39,000 units and spent $210,000 on fixed overhead. The fixed overhead cost volume variance is: