The sales price of a particular unit is $19.00.The company plans to sell 7,500 units.The variable costs are $6.00 per unit and monthly fixed costs are $112,500.Given this information what is the average fixed cost per unit?
A) $6.00 per unit
B) $21.00 per unit
C) $13.00 per unit
D) $15.00 per unit
Correct Answer:
Verified
Q264: London Plastics has monthly fixed costs of
Q267: A company has monthly fixed costs of
Q268: London Plastics sells a product for $15.00
Q270: The sales price of a particular unit
Q271: A company has monthly fixed costs of
Q272: A company produces toy airplanes at a
Q273: On the line in front of each
Q274: The sales price of a particular unit
Q286: A company has fixed costs of $60,000
Q318: Getting to school for your 8 a.m.
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents