Write the unit cost, rounded to the nearest cent.
-If 14 notebooks cost $40.51, then one notebook costs $2.8936.
A) $2.79
B) $2.99
C) $40.51
D) $2.89
Correct Answer:
Verified
Q26: Solve the problem.
-Richard's team wants to plant
Q27: Estimate by using front-end rounding. Q28: Round the number to the nearest thousandth, Q29: Solve the problem. Q30: Divide. Q32: Solve the problem. Q33: Round the number as requested. Q34: Solve the problem. Q35: Round the figure to the nearest dollar. Q36: Round the figure to the nearest dollar.
-
-The following chart shows Tech
-
-It took three assembly-line workers
-5,636 to the
-Brandy's Gift House pays employees
-$387.21
A)$387.31
B)$386
C)$387
D)$388
-$149.99
A)$150
B)$149
C)$149.90
D)$148.99
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents