Find the unit cost. Round to the nearest tenth of a cent. Doritos Cool Ranch chips, 12.5 ounces for $3.99
A) $3.671 per ounce
B) $0.419 per ounce
C) $3.133 per ounce
D) $0.319 per ounce
E) $0.681 per ounce
Correct Answer:
Verified
Q3: Suppose your local supermarket offers the following
Q4: If Stella Swiss Lorraine cheese costs $5.99
Q5: A local hospital implemented a program
Q6: Over a 10-year period, a grocery
Q7: In 2009, the American Cancer Society estimated
Q9: An automobile manufacturer increased the average
Q10: A new computer system reduced the
Q11: Find the unit cost. Round to the
Q12: Suppose your local supermarket offers the following
Q13: Kiwi fruit costs $0.23 each. Find the
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents