Use the following information to answer the following Questions
Cheyenne Enterprises manufactures Nuts and Bolts from a joint process (cost = $80,000) . Five thousand pounds of Nuts can be sold at split-off for $20 per pound; ten thousand pounds of Bolts can be sold at split-off for $15 per pound. For product costing purposes Cheyenne allocates joint costs using the relative sales value method.
-The amount of joint cost allocated to Bolts would be:
A) $32,000.
B) $40,000.
C) $48,000.
D) $60,000.
E) $80,000.
Correct Answer:
Verified
Q71: Kranston Company is considering whether to sell
Q72: Consider the following statements about relevant costing
Q73: Use the following information to answer the
Q74: A technique that is useful in exploring
Q75: Linear programming would be used by decision
Q77: Use the following information to answer the
Q78: A constraint function in a linear-programming problem
Q79: Phillippe Inc. manufactures A and B from
Q80: Use the following information to answer the
Q81: Use the following information to answer
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents