Use the following information to answer the following Questions
Cheyenne Enterprises manufactures Nuts and Bolts from a joint process (cost = $80,000) . Five thousand pounds of Nuts can be sold at split-off for $20 per pound; ten thousand pounds of Bolts can be sold at split-off for $15 per pound. For product costing purposes Cheyenne allocates joint costs using the relative sales value method.
-The amount of joint cost allocated to Nuts and Bolts, respectively, would be:
A) $32,000 and $40,000.
B) $32,000 and $48,000.
C) $48,000 and $32,000.
D) $40,000 and $32,000.
E) $40,000 and $40,000.
Correct Answer:
Verified
Q75: Linear programming would be used by decision
Q76: Use the following information to answer the
Q77: Use the following information to answer the
Q78: A constraint function in a linear-programming problem
Q79: Phillippe Inc. manufactures A and B from
Q81: Use the following information to answer
Q82: Townson Company manufactures G and H in
Q83: "It's close to a $40,000 loser and
Q84: Information is said to be useful in
Q85: Pea Ridge Corporation manufactures faucets. Several weeks
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents