Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Introduction to Materials Management Study Set 1
Quiz 13: Physical Distribution
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Question 1
Essay
A company ships dog houses fully assembled to luxury dog hotels. The average line- haul cost per shipment is $12.50 per mile and the truck carries 100 assembled large dog houses. The company decided to ship the houses unassembled and figures it can ship 500 in a truck. Calculate the line- haul cost per assembled and unassembled dog house. If the average trip is 300 miles, calculate the potential savings per dog house.
Question 2
Short Answer
Memphis is 360 miles from Chattanooga, TN. The product cost for an item is $10 per cwt., and the transportation cost per mile per cwt. if $0.20. What is the laid- down cost per cwt.?
Question 3
Short Answer
A company normally ships to a customer by rail at a cost of $500 per load. The transit time is 14 days. The goods can be shipped by truck for $700 per load and a transit time of 4 days. If transit inventory cost is $35 per day, what does it cost to ship each way?
Question 4
Essay
For a particular commodity, the line- haul cost is $2.50 per mile. FOr a trip of 500 miles and a shipment of 600 cwt., what is the cost of shipping per cwt.? If the shipment is increased to 1,000 cwt., what is the savings in cost per cwt.?