The following is a list of various costs of producing T-shirts. Classify each cost as either a variable, fixed, or mixed cost for units produced and sold.
(a)Ink used for screen printing
(b)Warehouse rent of $8,000 per month plus $0.50 per square foot of storage used
(c)Thread
(d)Electricity costs of $0.038 per kilowatt-hour
(e)Janitorial costs of $4,000 per month
(f)Advertising costs of $12,000 per month
(g)Accounting salaries
(h)Color dyes for producing different colors of T-shirts
(i)Salary of the production supervisor
(j)Straight-line depreciation on sewing machines
(k)Salaries of internal pattern designers
(l)Hourly wages of sewing machine operators
(m)Property taxes on factory, building, and equipment
(n)Cotton and polyester cloth
(o)Maintenance costs with sewing machine company
(The cost is $2,000 per year plus $0.001 for each machine hour of use.)
Correct Answer:
Verified
Q183: Penny Company sells 25,000 units at $59
Q184: Consider the following information:?Variable cost per unit
Q185: The cost graphs below show various types
Q186: Atlantic Company sells a product with a
Q187: Copper Hill Inc. manufactures laser printers within
Q189: Douglas Company has a contribution margin ratio
Q190: Blane Company has the following data:Total sales$800,000Total
Q191: The manufacturing cost of Carrie Industries for
Q192:
(a) If Swannanoa Company's budgeted sales are
Q193: Carrolton, Inc. currently sells widgets for $80
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents