Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Principles of Macroeconomics Study Set 16
Quiz 8: The Price Level and Inflation
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 61
Multiple Choice
The price of a McDonald's hamburger in 1955 was $0.15 when the price index was 27; if in 2011 it was $0.89 when the price index was 220, then adjusted for inflation, the price of a McDonald's hamburger in 2011 was
Question 62
Multiple Choice
Donna Newton made $0.30 per hour in 1946 at a small restaurant in Clearfield, Pennsylvania. If the consumer price index CPI) was 18.3 in 1946 and 202.4 in 2011 and the legal minimum wage in 2011 was $7.25, then
Question 63
Multiple Choice
Refer to the following table to answer the next questions:
 YearÂ
 CPIÂ
1999
80
2000
87
2001
105
2002
112
2003
108
2004
117
\begin{array} { c r } \hline \text { Year } & \text { CPI } \\\hline 1999 & 80 \\2000 & 87 \\2001 & 105 \\2002 & 112 \\2003 & 108 \\2004 & 117 \\\hline\end{array}
 YearÂ
1999
2000
2001
2002
2003
2004
​
 CPIÂ
80
87
105
112
108
117
​
​
-As presented in the table, the approximate rate of inflation or deflation) during 2000-2001 was rounded to the nearest percent)
Question 64
Multiple Choice
In 1940 you could buy a "nickel Pepsi" for oddly enough) a nickel. If the price index in 1940 was 14 and the 2011 price index was 221, then the inflation-adjusted price of a Pepsi would be
Question 65
Multiple Choice
Assume tuition at the University of Virginia cost $2,962 per semester) in 2004 and $11,584 in 2012. If the price index was 184 in 2004 and 226 in 2012, then we could say
Question 66
Multiple Choice
Let's say a bottle of Dr. Wells an actual soft drink still available but hard to obtain) cost $0.15 in 1970. If the consumer price index CPI) in 1970 was 37.8 and the current CPI is 240, then the inflation-adjusted price of Dr. Wells would be rounded to the nearest penny)
Question 67
Multiple Choice
How do you convert a price of a good from an earlier time into today's price?
Question 68
Multiple Choice
Donna Newton made $0.30 per hour in 1946 at a small restaurant in Clearfield, Pennsylvania. If the consumer price index CPI) was 18.3 in 1946 and 202.4 in 2011, then Donna's inflation-adjusted wage would be
Question 69
Multiple Choice
The ratio Price Level in Earlier Time) / Price Level Today) would be used to
Question 70
Multiple Choice
Refer to the following table to answer the next questions:
 YearÂ
 CPIÂ
1999
80
2000
87
2001
105
2002
112
2003
108
2004
117
\begin{array} { c r } \hline \text { Year } & \text { CPI } \\\hline 1999 & 80 \\2000 & 87 \\2001 & 105 \\2002 & 112 \\2003 & 108 \\2004 & 117 \\\hline\end{array}
 YearÂ
1999
2000
2001
2002
2003
2004
​
 CPIÂ
80
87
105
112
108
117
​
​
-As presented in the table, the rate of inflation or deflation) from 2002-2003 was rounded to two decimal places)
Question 71
Multiple Choice
Refer to the following table to answer the next questions:
 YearÂ
 CPIÂ
1999
80
2000
87
2001
105
2002
112
2003
108
2004
117
\begin{array} { c r } \hline \text { Year } & \text { CPI } \\\hline 1999 & 80 \\2000 & 87 \\2001 & 105 \\2002 & 112 \\2003 & 108 \\2004 & 117 \\\hline\end{array}
 YearÂ
1999
2000
2001
2002
2003
2004
​
 CPIÂ
80
87
105
112
108
117
​
​
-As presented in the table, the rate of inflation or deflation) from 2001-2002 was rounded to two decimal places)
Question 72
Multiple Choice
Assume the price of salt increased from $0.30 in 1985 to $0.50 in 1995. If we calculate the average rate of price increase for salt over this period, we could accurately say the
Question 73
Multiple Choice
According to the textbook, the fully completed house that one could buy from the Sears catalog in 1924 would be
Question 74
Multiple Choice
Assume tuition at Penn State cost $6,142 per semester) in 2007 and $7,562 in 2012. If the price index was 207.34 in 2007 and 226 in 2012, then we could say tuition
Question 75
Multiple Choice
If the price index in 1922 was 17 and a unit of Nabisco Oreo cookies cost $0.32, and if the price index today is 220 and a unit of Nabisco Oreo cookies costs $2.99, then the inflation-adjusted price of Oreos today is