Solved

A Product Sells for $30 Per Unit and Has Variable

Question 101

Multiple Choice

A product sells for $30 per unit and has variable costs of $18 per unit.The fixed costs are $720,000.If the variable costs per unit were to decrease to $15 per unit,fixed costs increase to $900,000,and the selling price does not change,break-even point in units would:


A) Increase by 20,000.
B) Equal 6,000.
C) Increase by 6,000.
D) Decrease by 20,000.
E) Not change.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents