Solved

Heather, Incorporated Reports the Following Annual Cost Data for Its

Question 161

Essay

Heather, Incorporated reports the following annual cost data for its single product:
Heather, Incorporated reports the following annual cost data for its single product:    This product is normally sold for $56 per unit. If Heather increases its production to 80,000 units while sales remain at the current 60,000 unit level, by how much would the company's gross margin increase or decrease under absorption costing? Assume the company has idle capacity to increase current production. This product is normally sold for $56 per unit. If Heather increases its production to 80,000 units while sales remain at the current 60,000 unit level, by how much would the company's gross margin increase or decrease under absorption costing? Assume the company has idle capacity to increase current production.

Correct Answer:

verifed

Verified

$720,000/60,000 units = $12 FOH per unit...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents