A company had inventory of 10 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, it purchased 10 units at $22 each. On November 6 it purchased 6 units at $25 each. On November 8, it sold 22 units for $54 each. Using the FIFO perpetual inventory method, what was the cost of the 22 units sold?
A) $470.
B) $490.
C) $450.
D) $570.
E) $520.
Correct Answer:
Verified
Q100: Axme uses a weighted average perpetual inventory
Q101: A company uses the periodic inventory system
Q102: A company's warehouse was destroyed by a
Q103: The conservatism constraint:
A) Prescribes that when multiple
Q104: A company has inventory of 10 units
Q106: A company that has operated with a
Q107: A company has inventory of 15 units
Q108: Georgia Peach Company reported net sales in
Q109: A company normally sells its product for
Q110: On December 31, a company needed to
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents