A company had 270 units of inventory at a cost of $154 each on March 1. On March 5, the company purchased 470 units of inventory for $174 each. On March 10, the company purchased 170 units for $214 each. On March 20, 540 units were sold. Given this information, determine the cost of the 540 units sold using the weighted average periodic inventory method. (Do not round your intermediate calculations; round the final answer to nearest dollar amount.)
A) $64,949.
B) $70,380.
C) $72,380.
D) $94,791.
E) $96,791.
Correct Answer:
Verified
Q148: A company had 22 units at a
Q149: Explain the effects of the four inventory
Q150: A company had 8 units at a
Q151: Describe the internal controls that are applied
Q153: A company had 260 units of inventory
Q154: A company had 60 units of inventory
Q155: A company had 240 units of inventory
Q168: Explain how the inventory turnover ratio and
Q171: How do the consistency concept and the
Q183: Identify and describe the four inventory valuation
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents