The standards for product F28 call for 2.7 pounds of a raw material that costs $16.50 per pound. Last month, 4,100 pounds of the raw material were purchased for $70,520. The actual output of the month was 1,300 units of product F28. A total of 3,500 pounds of the raw material were used to produce this output.
Required:
a. What is the materials price variance for the month?
b. What is the materials quantity variance for the month?
c. Prepare journal entries to record the purchase and use of the raw material during the month. (All raw materials are purchased on account.)
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q46: The following direct labor standards have been
Q47: The direct labor standards at Hebden Corporation
Q48: Ungvarsky Corporation has provided the following data
Q49: Florea Corporation has provided the following data
Q50: The standards for product Q58W specify 8.4
Q51: Cafferty Corporation has provided the following data
Q52: Cafferty Corporation has provided the following data
Q53: Compound C65Z is used by Sinkey Corporation
Q54: The following standards have been established for
Q56: Albert Manufacturing Company manufactures a single product.
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents