Solved

The Russell Company Provides the Following Standard Cost Data Per

Question 40

Multiple Choice

The Russell Company provides the following standard cost data per unit of product: During the period, the company produced and sold 22,000 units incurring the following costs:
The direct material price variance was:
 Direct material ( 3 gallons (a) $6 per gallon)  $18.00 Direct labor ( 2 hours (a)  $10 per hour)  $20.00\begin{array} {| l|l| }\hline\text { Direct material ( } 3 \text { gallons }(a) \$ 6 \text { per gallon) }&\$18.00\\\hline\text { Direct labor ( } 2 \text { hours (a) } \$ 10 \text { per hour) }&\$20.00\\\hline\end{array}
 Direct material68,000 gallons @$5.90 per gallon  Direct labor 45,500 hours a$9.75 per hour \begin{array} {| l|l| }\hline \text { Direct material}&68,000 \text { gallons } @ \$ 5.90 \text { per gallon }\\\hline\text { Direct labor }&45,500 \text { hours } a \$ 9.75 \text { per hour }\\\hline\end{array}


A) $6,600 unfavorable.
B) $6,600 favorable.
C) $6,800 unfavorable.
D) $6,800 favorable.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents