At Nick's Bakery,the cost to make a cheese danish is $1.50 per danish.As a result of selling ten danishes,Nick experiences a producer surplus in the amount of $20.Nick must be selling his danishes for
A) $2.00 each.
B) $0.50 each.
C) $3.50 each.
D) $5.00 each.
Correct Answer:
Verified
Q8: Producer surplus measures the
A)benefits to sellers of
Q9: Producer surplus is
A)measured using the demand curve
Q10: George produces cupcakes.His production cost is $10
Q11: A seller's willingness to sell is
A)measured by
Q14: Allen tutors in his spare time for
Q15: If Martin sells a shirt for $40,and
Q16: Kristi and Rebecca sell lemonade on the
Q17: Kristi sells purses.Her cost is $35 per
Q18: A seller is willing to sell a
Q170: A seller's opportunity cost measures the
A)value of
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents