Jake's Cheese Company produces gourmet cheese for resale at local grocery stores.Jake's expected to use 3.0 pounds of direct materials to produce one unit (batch)of product at a cost of $8 per pound.Actual results are in for last year,which indicates 45,000 batches of cheese were sold.The company purchased 160,000 pounds of materials at $7.50 per pound,and used 145,000 pounds in production.
(1)Calculate the materials price variance.
(2)Calculate the materials quantity variance.
(3)Suggest several possible reasons for the materials price and quantity variances calculated in requirements (1)and (2).
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q56: If an analysis shows an unfavorable materials
Q57: Which of the following would most likely
Q58: Exhibit 10-5
Catalina Company uses activity-based costing
Q59: Exhibit 10-3
Glenbrook Inc.has the following standard costs
Q60: Exhibit 10-5
Catalina Company uses activity-based costing
Q62: Prado Company applies fixed manufacturing overhead
Q63: Olympia Inc.produces small row boats.Standard cost
Q64: If a company has a favorable materials
Q65: Kelton Company uses activity-based costing to
Q66: Jake's Cheese Company produces gourmet cheese for
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents