Jake's Cheese Company produces gourmet cheese for resale at local grocery stores.The master budget indicates that the company expects to use 3.0 pounds of direct materials for each unit produced at a cost of $8.00 per pound (one unit = one batch of cheese).Each unit produced will require 0.50 direct labor hours at a cost of $10.00 per hour.Variable manufacturing overhead is applied based on direct labor hours at a rate of $5.00 per hour.Last year's sales were expected to total 50,000 units.Jake just received last year's actual results showing sales of 45,000 units.
(1)Calculate the standard cost per unit for direct materials,direct labor,and variable manufacturing overhead.
(2)Prepare a flexible budget based on actual sales for direct materials,direct labor,and variable manufacturing overhead.
Correct Answer:
Verified
\...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q59: Exhibit 10-3
Glenbrook Inc.has the following standard costs
Q60: Exhibit 10-5
Catalina Company uses activity-based costing
Q61: Jake's Cheese Company produces gourmet cheese for
Q62: Prado Company applies fixed manufacturing overhead
Q63: Olympia Inc.produces small row boats.Standard cost
Q64: If a company has a favorable materials
Q65: Kelton Company uses activity-based costing to
Q67: At the end of the period,balances in
Q68: Jake's cheese Company produces gourmet cheese for
Q69: Jake's Cheese Company produces gourmet cheese for
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents