Getting to school for your 8
A.M.class doesn't leave much time for breakfast,and you are quite hungry by the time class ends.It is a long walk to the cafeteria,the lines are long once you get there,and you find yourself having to decide between having breakfast and getting to your next class on time.Many of your friends have expressed the same problem.The administration has agreed to let you set up a table just outside the building where you will sell various snacks for $1 each.You have agreed to pay the administration $500 per month and salaries to your friends to run the business will be another $500 per month.It will cost you 50 cents each to buy the pre- packaged snacks.You believe you can sell 2,000 snack packs per month.
a.What are the total fixed costs per month?
b.What are the total variable costs per month?
c.What is the fixed cost per snack pack?
d.What is the variable cost per snack pack?
e.What is the average cost per snack pack?
f.What is the average profit margin per snack pack?
g.Based on your analysis,should you start the snack pack business?
Correct Answer:
Verified
b.$1,000 (50 cent...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q197: Which of the following describes the
Q198: Which of the following is an
Q199: All costs contain both a fixed
Q200: Differentiate between relevant and irrelevant costs
Q201: Paris Plastics has monthly fixed costs
Q203: Paris Plastics has monthly fixed costs
Q204: On the line in front
Q205: Differentiate between fixed and variable costs
Q206: Smythe Manufacturing produces food processors.Their total
Q207: Paris Plastics has monthly fixed costs
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents