Solved

Bryon Catering Produces Box Lunches,which It Sells for $20 Each

Question 249

Multiple Choice

Bryon Catering produces box lunches,which it sells for $20 each.During the current month,Seattle produced 2,800 meals,but only sold 2,700 meals.The variable cost per meal was $12 and the sales commissions per meal were $1.Total fixed manufacturing costs were $1,400 and total fixed marketing and administrative costs were $1,200.What is the product cost per meal under absorption costing?


A) $14.00
B) $12.50
C) $20.50
D) $12.00

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents