Short Answer
A pet food company needs to calculate how much to charge for a bag of rabbit food that costs $10 to produce.The fixed costs involved in production are $15,000.They want to start making a profit after they have sold 4,000 bags of rabbit food.What is the least amount they can charge to make this goal?
Correct Answer:
Verified
Related Questions