Solved

It Costs $20 to Make a Single Unit Using Regular

Question 75

Essay

It costs $20 to make a single unit using regular production and $25 to make a single unit using overtime production. Total overtime production is limited to 50 units for the five-month period. The manufacturing plant has a regular production capacity of 300 units per month and no units in inventory at the start of the planning period. There is a $10 per unit charge for holding inventory at the end of each month and the ending inventory of the five-month planning period should be zero. Develop an objective function and constraints to solve this problem.
 Month  Forecast  August 250 September 200 October 300 November 400 December 500\begin{array} { | l | c | } \hline { \text { Month } } & \text { Forecast } \\\hline \text { August } & 250 \\\hline \text { September } & 200 \\\hline \text { October } & 300 \\\hline \text { November } & 400 \\\hline \text { December } & 500 \\\hline\end{array}

Correct Answer:

verifed

Verified

Min Cost = $20 blured image subj...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents