The Alpha Company produces toys for national distribution. Standards for a particular toy are:
Materials: 12 grams per unit at 56?per gram.
Labour: 2 hours per unit at $2.75 per hour.
During the month of December, the company produced 1,000 units. Information for the month follows:
Materials: 14,000 grams were purchased and used at a total cost of $7,140.
Labour: 2,500 hours worked at a total cost of $8,000.
-What was the materials price variance?
A) $420 favourable.
B) $420 unfavourable.
C) $700 favourable.
D) $700 unfavourable.
Correct Answer:
Verified
Q68: Q69: Q70: The Dexon Company makes and sells Q71: The Alpha Company produces toys for national Q72: Q74: The Clark Company makes a single Q75: The Dexon Company makes and sells Q76: The Clark Company makes a single Unlock this Answer For Free Now! View this answer and more for free by performing one of the following actions Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks Unlock quizzes for free by uploading documents