Solved

Suppose Job #461 Contained 100 Units

Question 79

Multiple Choice

Suppose Job #461 contained 100 units.What unit cost would appear on the job cost sheet for job #461?


A) $55.00 per unit.
B) $61.00 per unit.
C) $61.75 per unit.
D) $62.50 per unit.OH rate = $50,000/20,000 DLH = $2.5.Therefore $6,250/100 units = $62.50 per unit.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents