Suppose Job #461 contained 100 units.What unit cost would appear on the job cost sheet for job #461?
A) $55.00 per unit.
B) $61.00 per unit.
C) $61.75 per unit.
D) $62.50 per unit.OH rate = $50,000/20,000 DLH = $2.5.Therefore $6,250/100 units = $62.50 per unit.
Correct Answer:
Verified
Q61: Q65: Summit Company has provided the following Q67: Summit Company has provided the following Q69: The Tse Manufacturing Company uses a Q76: Sai Company uses a job order Q77: Normally,a job cost sheet is NOT prepared Q82: A public accounting firm employs 10 full-time Q83: Dotsero Technology,Inc. ,has a job-order costing system.The Q84: The Collins Company uses a job-order costing Q98: Non-manufacturing costs are expensed as incurred,rather than
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents