Performance Nutrition produces a protein shake which contains whey protein as one of its ingredients. The whey protein (materials) standards for each batch of protein shake produced are 11 pounds of whey protein at a standard cost of $5.00 per pound. During July, Performance Nutrition purchased and used 55,000 pounds of whey protein at a total of $198,000 to make a total of 3500 batches of protein shake. What is the materials quantity variance for whey protein in July?
A) $82,500 unfavorable
B) $82,500 favorable
C) $93,500 favorable
D) $93,500 unfavorable
Correct Answer:
Verified
Q60: The Southside Corporation budgeted 4600 pounds of
Q61: Culinary Kitchen Supply produces bamboo cutting boards.
Q62: Tommy's Toys produces two types of toys:
Q63: Squeaky Clean produces commercial strength cleansing supplies.
Q64: Tommy's Toys produces two types of toys:
Q66: Dozen Bakery makes cupcakes and cookies. Dozen
Q67: Squeaky Clean produces commercial strength cleansing supplies.
Q68: Puget Company has gathered the following information
Q69: Squeaky Clean produces commercial strength cleansing supplies.
Q70: An LCD screen is purchased to be
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents