Solved

Division Y Sells a Food Product Internally to Division Z

Question 114

Multiple Choice

Division Y sells a food product internally to Division Z.Division Z uses the food product to produce vegetarian burgers that sell for $5 per pound.Division Y incurs costs of $0.75 per pound to produce the food product and sells the food product to Division Z for $1.00 per pound.Division Z incurs additional costs of $2.50 per pound to produce the final product of vegetarian burgers.Division Z can purchase the food product needed from outside suppliers for $0.75 per pound,but does not do so.Which formula should be used to determine the company's operating income?


A) $5.00 - $0.75 - $1.00 - $0.75 - $2.50 = 0
B) $5.00 - $0.75 - $1.00 - $2.50 = $0.75
C) $5.00 - $0.75 - $2.50 = $1.75
D) $5.00 - $0.75 - $1.00 + $0.75 = $4.00

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents