Solved

The Ink and Paper Divisions Are Part of the Same

Question 48

Multiple Choice

The Ink and Paper Divisions are part of the same company. Currently the Paper Division buys a part ingredient from Ink for $192. The Ink Division wants to increase the price of the part it sells to Paper by $48 to $240. The manager of Paper has stated that it cannot afford to go that high, as it will decrease the division's profit to near zero. Paper can buy the part from an outside supplier for $224. The cost data for the Ink Division is as follows:
The Ink and Paper Divisions are part of the same company. Currently the Paper Division buys a part ingredient from Ink for $192. The Ink Division wants to increase the price of the part it sells to Paper by $48 to $240. The manager of Paper has stated that it cannot afford to go that high, as it will decrease the division's profit to near zero. Paper can buy the part from an outside supplier for $224. The cost data for the Ink Division is as follows:    If Ink ceases to produce the parts for Paper, it will be able to avoid one-third of the fixed manufacturing overhead. The Ink Division has excess capacity but no alternative uses for its facilities. -From the standpoint of the company as a whole, should Paper continue to buy from Ink or start to buy from the outside supplier? A)  Buy from Ink Division, because the company's profit would be $29.60 per unit larger. B)  Buy from Ink Division, because the company's profit would be $16.00 per unit larger. C)  Buy from an outside supplier. D)  None of the above. If Ink ceases to produce the parts for Paper, it will be able to avoid one-third of the fixed manufacturing overhead. The Ink Division has excess capacity but no alternative uses for its facilities.
-From the standpoint of the company as a whole, should Paper continue to buy from Ink or start to buy from the outside supplier?


A) Buy from Ink Division, because the company's profit would be $29.60 per unit larger.
B) Buy from Ink Division, because the company's profit would be $16.00 per unit larger.
C) Buy from an outside supplier.
D) None of the above.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents