The management of Hillsboro Industries is evaluating whether the company should continue manufacturing a component or buy it from an outside supplier. Based upon their accounting records, it appears that it costs the company $80 per unit to make the component. The $80 cost per component was determined as follows: Hillsboro Industries uses 10,000 components per year. After Ricardo Inc. submitted a bid of $70 per component, some members of management felt they could reduce costs by buying from outside and discontinuing production of the component.
If the component is obtained from Ricardo Inc., $5 of fixed manufacturing overhead per unit would be avoided and Hillsboro's unused production facilities could be leased to another company for $30,000 per year.
Based upon relevant cost differences, should Hillsboro Industries make or buy the component? Include your supporting calculations.
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q82: The costs of manufacturing joint products prior
Q83: Future costs that differ between alternatives.
Q85: A relevant costing analysis that focuses on
Q86: Any costs beyond the split-off point.
Q88: A relevant costing analysis that focuses on
Q89: Peters Company produces a product with the
Q90: The difference in total cost between two
Q92: Two or more manufactured products that have
Q92: A relevant costing analysis that focuses on
Q132: The juncture in manufacturing where the joint
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents