Solved

Sheddon Industries Produces Two Products The Company's Overhead Costs of $108,000 Are Allocated Based on Follows

Question 21

Multiple Choice

Sheddon Industries produces two products.The products' identified costs are as follows:  Product A  Product B  Direct matenals $20,000$15,000 Direct labor 12,00024,000\begin{array}{|l|c|l|}\hline & \text { Product A } & \text { Product B } \\\hline \text { Direct matenals } & \$ 20,000 & \$ 15,000 \\\hline \text { Direct labor } & 12,000 & 24,000 \\\hline\end{array} The company's overhead costs of $108,000 are allocated based on direct labor cost.Assume 4,000 units of product A and 5,000 units of Product B are produced.What is the cost per unit for product B? (Do not round your intermediate calculations. )


A) $7.80
B) $22.20
C) $16.80
D) None of the answers are correct.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents