Taffy Corporation sells a number of products to groups that provide educational workshops and seminars.One of the products involves a combination leather case and note pad.The company purchases the case and pad combination from a supplier and encloses a $3 pen that contains the educational groups' name and logo.
Taffy began to carry this product at the start of 20x3,acquiring 12,500 cases from Executive Supply for $87,500 along with an identical number of pens from Accent Goods.During 20x3,9,500 of the cases and pens were issued to Taffy's assembly operation where the pen is added.Eighty percent of these cases were completed as of December 31,and a review of the December 31 finished-goods inventory found 2,600 completed cases in the warehouse.Conversations with salespeople revealed that 70 finished sets were used in various company marketing activities throughout the year.
Required:
A.Cost per case and pad: $87,500 / 12,500 units = $7 per unit
Cost per pen: $3 (given)
Cost per case,pad,and pen: $7 + $3 = $10
Raw materials: (12,500 units - 9,500 units issued to assembly)* $10 = $30,000
Work in process: (9,500 units - (9,500 * 80%)= 1,900 units;1,900 units * $10 = $19,000
Finished goods: 2,600 units * $10 = $26,000
A.Determine the cost of the cases and pens that would appear in Taffy's raw materials,work in process,and finished-goods inventory as of December 31.
B.Determine the cost of the cases and pens that would appear in the company's cost of goods sold for 20x3.
B.Taffy completed 7,600 units (9,500 units * 80%)during 20x3.Since 2,600 units were found in finished-goods inventory,the company disposed of 5,000 completed sets (7,600 - 2,600)throughout the year.Seventy of these sets were used in marketing activities;thus,4,930 (5,000 - 70)were sold,resulting in a cost of goods sold of $49,300 (4,930 units *$10).
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q60: Blarney Company applies manufacturing overhead by using
Q62: The selected data that follow relate to
Q63: In the two-stage cost allocation process, costs
Q67: Manufacturing overhead is applied to production.
A.Describe several
Q68: Harris, Inc., has just completed job nos.
Q68: Kei Products uses a predetermined overhead application
Q69: Dancer Corporation,which uses a job-costing system,had two
Q76: Which of the following entities would not
Q80: Which of the following would not likely
Q81: Discuss the reason for (1) allocating overhead
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents