The production function is f (L, M) = 5 , where L is the number of units of labor and M is the number of machines. If the amounts of both factors can be varied and if the cost of labor is $9 per unit and the cost of using machines is $64 per machine, then the total cost of producing 12 units of output is
A) $438.
B) $108.
C) $576.
D) $115.20.
E) $57.60.
Correct Answer:
Verified
Q34: A competitive firm with output y has
Q35: An orange grower has discovered a process
Q36: A competitive firm has the three-factor production
Q37: Two firms, Wickedly Efficient Widgets (WEW) and
Q38: As head of the planning commission of
Q40: Two firms, Wickedly Efficient Widgets (WEW) and
Q41: Al's production function for deer is f
Q42: If output is produced according to Q
Q43: If output is produced according to Q
Q44: If output is produced according to Q
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents