The production function is f (L, M) = 4 , where L is the number of units of labor and M is the number of machines. If the amounts of both factors can be varied and if the cost of labor is $64 per unit and the cost of using machines is $1 per machine, then the total cost of producing 20 units of output is
A) $80.
B) $650.
C) $20.
D) $320.
E) $40.
Correct Answer:
Verified
Q23: Joe's Bar and Grill uses two inputs,
Q23: Douffelberry juice is a mild intoxicant, prized
Q26: If the production function is given by
Q26: A new metal alloy is discovered that
Q29: A competitive firm uses three factors of
Q31: Roberta runs a dress factory. She produces
Q32: A firm has the production function Q
Q33: Suppose that the production function is f
Q34: A new metal alloy is discovered that
Q37: A competitive firm uses two inputs, x
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents