Multiple Choice
-Given the budget line in the above figure, what is the relative price of pizza?
A) 10 gallons of milk per pizza
B) 6 gallons of milk per pizza
C) 4 gallons of milk per pizza
D) 2 gallons of milk per pizza
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q47: Q48: Real income can be measured by Q49: Real income equals a household's income Q50: Q51: Larry spends all his $800 monthly income Q53: Shaniq consumes only magazine and CDs. Her Q54: If Sam has $80.00 each week to Q55: Mary has $10 to spend each week Q56: Suppose the price of coffee is $3, Q57: Unlock this Answer For Free Now! View this answer and more for free by performing one of the following actions Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks Unlock quizzes for free by uploading documents
A) the
A) in