A company has monthly fixed costs of $112,500.The variable costs are $6.00 per unit.If the sales price of a unit is $19.00 and we sell 7,500 units,the company's average fixed costs per unit will be
A) $13.00 per unit.
B) $6.00 per unit.
C) $21.00 per unit.
D) $15.00 per unit.
Correct Answer:
Verified
Q272: A company produces toy airplanes at a
Q273: On the line in front of each
Q274: The sales price of a particular unit
Q275: London Plastics has monthly fixed costs of
Q276: London Plastics has monthly fixed costs of
Q279: London Plastics sells a product for $15.00
Q280: London Plastics sells a product for $15.00
Q281: Sydney's Barbecue reported the following information:
Q282: Sydney's Barbecue manufactures barbecue equipment for consumers
Q301: Differentiate between fixed and variable costs and
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents