Suppose that the price of cornflakes is $3 per box and the price of oatmeal is $4.50 per box. Both boxes contain the same number of ounces of cereal. The relative price of cornflakes in terms of oatmeal is
A) 0.67.
B) 1.0.
C) 0.75.
D) 1.50.
Correct Answer:
Verified
Q1: Q9: A fundamental principle in demand analysis is Q11: The relative price of a good is Q13: In economics, "demand" refers to Q14: The law of demand is based on Q17: The price of a smartphone increased from Q18: According to the law of demand, other Q19: The law of demand states that Q20: The law of demand includes the statement Q36: When the term "price" is used in
A)the intensity of
A) consumers
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents