Solved

The Cost to Produce Part a Was $20 Per Unit

Question 84

Multiple Choice
The cost to produce Part A was $20 per unit in 2013 and in 2014 it has increased to $22 per unit. In 2014, Supplier ABC has offered to supply Part A for $18 per unit. For the make-or-buy decision ________.
A) incremental revenues are $4 per unit
B) incremental costs are $2 per unit
C) net relevant costs are $2 per unit
D) differential costs are $4 per unit

The cost to produce Part A was $20 per unit in 2013 and in 2014 it has increased to $22 per unit. In 2014, Supplier ABC has offered to supply Part A for $18 per unit. For the make-or-buy decision ________.


A) incremental revenues are $4 per unit
B) incremental costs are $2 per unit
C) net relevant costs are $2 per unit
D) differential costs are $4 per unit

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents