Backyard Environments produces a water fountain for use in residential gardens. It currently purchases the small water pump used in the fountain from an outside supplier at a cost of $2 per pump. The company makes and sells 2 million of the fountains per year. The company's vice president of manufacturing has been considering a proposal to produce the pumps internally. The machinery needed to produce the pumps could be purchased for $20,000. The machine would have a useful life of four years. It would require two workers paid $20 per hour to operate it for 2,000 hours per year. The factory space needed to accommodate the new machine would displace another production department that would be required to lease outside space at an annual cost of $195,000. Materials would cost $1.75 per pump. Additional overhead would amount to 25% of labor cost. For the purpose of the make-or-buy decision, what is the relevant unit cost to produce the pumps internally?
A) $1.90 per pump.
B) $1.80 per pump.
C) $1.8025 per pump.
D) $1.79 per pump.
Correct Answer:
Verified
Q48: Fitzpatrick Corporation makes a product sold to
Q49: Van Dusen Corporation produces several products from
Q50: Van Dusen Corporation produces several products from
Q51: Jones Enterprises manufactures three products, A,
Q52: Hyde Products, Inc., produces three grades of
Q53: Current business segment operations for Whitman, a
Q55: Blue Ridge Company currently manufactures 40,000 valves
Q56: Reliance Aircraft Corporation currently manufactures a complex
Q57: Reliance Aircraft Corporation currently manufactures a complex
Q58: A Pareto analysis will indicate:
A) Which of
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents